top of page

BAŞTAN

Dijital İllüstrasyon Sergisi

Agah Barış Can AKSAKAL

Yönetmen : Serhat ÖZDEMİR

"BAŞTAN" Hakkında..

2020 senesinin ilk aylarından beri pek çoğumuzun hayatı artık eskisi gibi değil. sosyal ve kişisel, pek çok tercihimiz artık televizyon ekranlarına, haberlere veya WhatsApp gruplarından gelen mesajlara bağlı ve sanırım uzunca bir süre hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. 

Esasen benim için 2020 senesi büyük bir umutla başladı. Çünkü 2019'un Ekim ayında sakatlanmış eve bir kaç ay ayağa kalkamamıştım. İçimde hep okula, atölyeye döner dönmez  yeni bir sıcak cam sergisi için çalıma düşüncesi vardı. Yazının başında söylediğim gibi; ikinci dönem için hazırlanan fırın söndürüldü, sıcak cam metal kovalara boşaltıldı, atölyeler ve sosyal hayatı paylaştığımız bütün mekanlar kapatıldı. 

Elbette bu süreçte sağlıklı olmak en önemli şey ancak 2019 sonundan kalan yeni bir sergi fikri sürekli kafamı kurcalıyordu. Yeni bir sergi, yeni normallerle gelen yeni bir düzenle beraber hayata geçmeliydi diye düşündüm. İşte bu nedenle; elimizdekilerle yetinmenin kıymetini hatırlatan Covid-19 günleri, hayatı olumsuz etkilese de aynı zamanda büyük bir farkındalık yarattı.  

2013 senesinde Cam Bölümü'nden mezun oldum ve o günden beri en büyük hayalim bir sıcak atölyesi sahibi olmaktı. Belkide bu yüzden kendimle alakalı başka şeyleri hep erteledim. 2020'nin sonuna geldiğimizdeyse, neden olmasın demeye başladım. Evet sıcak cam atölyesi olmayabilir ama yine de bir şeyler üretmek için pahalı bahanelerin ardına sığınmaya gerek yok dedim ve "BAŞTAN Dijital İllüstrasyon Sergisi"ni hayata geçirmeye karar verdim. 

Daha önce sergi tanıtım videosunda da belirttiğim gibi, eskiz veya illüstrasyon ayrıca üzerine çalıştığım yeni veya farklı bir olgu değildi çünkü heykellerin tümü uzun 2 boyutlu çalışmaların ardından meydana geliyor ama "Baştan" sergiyle kendi dil bütünlüğünü oluşturmuş 6 adet illüstrasyonu bu "çevrimiçi" sergi için derledim ve sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu illüstrasyonları web sitesi ve sosyal mecralarda görebileceğiniz gibi, baskılarına da sahip olabilirsiniz. Yalnızca 10 adet basılan ve kullanıma hazır haldeki illüstrasyon baskılarına sayfanın sonundaki butondan ulaşabilirsiniz. 

Buraya kadar okuduğunuz ve sergimi, sayfamı ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederim, umarım beni ettiği kadar sizleri de mutlu etmiştir. 

Agah Barış Can AKSAKAL 

17.01.2021 

İstanbul

İllüstrasyonların sınırlı sayıdaki baskılarına ulaşmak için aşağıdaki butondan iletişime geçebilirsiniz

bottom of page